HUGŮV  POHÁDKOVÝ  BETLÉM

Namalovala Martina Lancingerová,
graficky zpracoval Milan HUGO Lancinger.
Cena: 270,- Kč

Malebná kulisa betlému s motivy telčských domů a věží, vytvořená podle Kasandřina obrazu Půjdem spolu do Betléma. Betlém je vystřihovánka určená ke slepení. Tvoří ji 6 archů velikosti SRA3 (320x450mm) barevně vytištěných na kvalitním lesklém křídovém papíře 250 g/m2 a podrobný návod.
Pozadí s kometou a podkladovou desku je třeba podlepit silným kartonem, nebo lepenkou. Slepený betlém má rozměry: 260x440x188 (výška,šířka,hloubka)

    Slepený model Betléma
Betlém vystřihovánka strana 1. Betlém vystřihovánka strana 2. Betlém vystřihovánka strana 3.
Betlém vystřihovánka strana 4. Betlém vystřihovánka strana 5. Betlém vystřihovánka strana 6.

NÁVOD:

    Před začátkem stavby rozstříhejte zevrubně jednotlivé díly i s pořadovými čísly dílů. Číslo každého dílu si napište na rubovou stranu tužkou, usnadní vám to orientaci po vystřižení dílů. Nahrubo vystřižené díly je třeba před přesným stříháním nabigovat, tzn. udělat v místě ohybu rýhy tupým předmětem podle pravítka. Usnadní a zpřesní to ohýbání jednotlivých dílů a jejich chlopní. Pro nabigování doporučujeme černé kuličkové pero, nejlépe značky PILOT, pomocí kterého ohyb zároveň zabarvíte. Pro správné nabigování je nutné zarovnat pravítko se značkami, které jsou v jedné ose
s ohybem. Po nabigování již můžete přejít ke stříhání, snažte se díly vystřihnout co nejpřesněji. Po vystřižení je nutné některé díly na sucho vytvarovat (kulatá věž zámku, cibule věží, atd.) U oblých tvarů je tvarování (např. přes hranu stolu) nutné. Snažte se mít již za sucha před slepením příslušné zakřivení plochy. Usnadníte si tím lepení, neboť díly nebudou pružit.

VLASTNÍ STAVBA BETLÉMA:

    Základnu (č.1) nejprve podlepte tvrdou lepenkou nebo kartonem.
    Stavbu začněte skompletováním zámku (č. 2,3,4 a 5), který přilepte k základně (č.1). Věž nejprve slepte samostatně
a poté ji připojte k zámku! Na svinutý díl (č.6) vlepte z vnitřní strany výztuhy (č.7 a 8) v ose značek. Nezapomeňte předtím propíchnout otvory pro špejli, která slouží k vyztužení věže a její střechy. Po slepení těla věže uzavřete spodní stranu dílem (č.10) a do horní otevřené části vlepte svinutý díl (č.11). Následně propíchněte otvory pro špejli v dílu (č.12) a slepte ho. Slepte střechu věže (č.13) a do špičky z vnitřní strany vlepte zašpičatělou špejli (č.9), kterou provlečte dílem (č.12, 7 a 8). Celou věž pak uzavřete a přilepte ji k zámku. Poté skompletujte komíny (č.14 a 15) a přilepte je na střechu zámku.
    Nyní skompletujte přední řadu domečků (č.16) s dílem radnice (č.17), hostince (č.19) a bíločerveného domu (č.23),
a poté je doplňte střechami (č.18 a 25). Následně je uzavřete zadní stěnou (č. 20 a 21) a výplní střechy ovčína (č.22). Celek nalepte na základnu (č.1), slepte komín (č.24) a přilepte ho na střechu domu (č.23).
    V této fázi si můžete přilepit pozadí (č.86) podlepené tvrdou lepenkou. Nebo můžete přilepení pozadí nechat až na konec. Lépe se pak s betlémem pracuje, ale může dojít k nepřesnostem s umístěním jednotlivých prvků na pozadí.
    Skompletujte loď a věž kostela (č.26 a 27) a slepte je k sobě. Propíchněte otvory pro špejli v dílech (č.29 a 30), slepte spodní límec střechy (č.29), z vnitřní strany vlepte díl (č. 30 a díl (č.29) uzavřete. Vytvarované díly (č.31) slepte nejprve po dvou k sobě, následně slepte k sobě dvojice, ale nechte poslední spoj ještě otevřený. Dobře připravená cibule střechy bude mít tendenci se vám zavinout do sebe. Připravte si špejli (č.28), vlepte ji do špičky cibule (č.31), pak cibuli opatrně roztáhněte, slepte poslední chlopeň a špejli při tom opatrně tlačte proti špičce. Nyní můžete prostrčit špejli skrz díly (č. 29 a 30) zakápnout lepidlem a slepit střechu s věží (č.27).
    Dále slepte jednotlivé domečky, které se budou lepit na střechy domů v první řadě, (č. 34,35 a 36), (č.37,38 a 39), (č.40,41 a 42) a (č.47, 48 a 49).
    Po nalepení domečků skompletujte nejprve střechu zelené věže (č.44, 45 a 46) a až poté ji slepte s dílem (č.43). Následně ji přilepte do výřezu ve střeše zámku (č. 5) a nezapomeňte ji slepit s pozadím (č. 86).
    Dalším dílem našeho betléma je bílá věž. Slepte si tělo věže (č.50) a ochoz (č.51). Vnitřní chlopně na ochozu ohněte dovnitř, na vyznačená místa na těle věže naneste malé množství lepidla, ochoz navlékněte na věž a srovnejte po celém obvodu. Připravte si díly střechy (č. 53 a 54). Před lepením je nutné je vytvarovat a propíchnout otvory na špejli (č.52). Spodní díl střechy (č.53) slepte s chlopněmi dílu (č.54) a červené listy tohoto dílu zatím nechte volně zvednuté. Po zaschnutí lepidla ohněte volné červené listy (č.54) dolů a co nejpřesněji je slepte se zoubkovanou chlopní spodního dílu střechy (č.53). Propíchněte otvory pro špejli v dílu (č.55) a slepte ho. Udělejte otvory na špejli i v dílech (č.56 a 57)
a slepte je podobným způsobem jako spodní část střechy. Přesně vystřihněte díl (č.58), propíchněte otvor na špejli (č.52), následně ji provlečte špičkou vzhůru, přilepte nejprve proužky s chlopněmi a pak po správném vytvarování na ně zbylé proužky. Na slepenou špičku věže postupně navlečte hotové díly a slepte je v jeden celek. Po zaschnutí celou střechu nalepte na tělo věže a poté na střechy domů.
    Teď už zbývá jen slepit postavičky do betléma. Můžete je nalepit buď napevno k základně betléma (č.1), v takovém případě bez podstavců, pouze za použití vzpěr. Nebo je můžete sestavit s podstavcem a mít je pak na betlému volně postavené. Pro lepší orientaci při lepení postaviček jsou očíslovány všechny chlopně i označená místa kam mají být přilepeny. Postavičku vždy nejprve slepte s podstavcem a poté zezadu dolepte vzpěry.

Hodně zábavy s naším betlémem přeje HUGO.

Tma jak v pytli
Obrazy Knihy Reprodukce Pohledy Zrcadla Vitrážky Lucerny Svícny Betlém Magnetky
Kuk
O nás Kontakty Novinky E-shop Z tisku Fotogalerie Služby Domů