Několik slov o nás
Fotka z ateliéru

Vážení a milí návštěvníci, jmenujeme se Martina a Milan Lancingerovi, ale přátelé
a kolegové výtvarníci nás znají jako Kasandru a Huga. Přezdívka Kasandra dala jméno i našemu ateliéru. Náš tvůrčí tým ještě doplňují dcera Berenika a pes Bubák.
Ještě v létě 2014 s námi sdílel domácnost úžasný pan Flíček, který nás však v pokro-
čilém věku sedmnácti let opustil a tak jsme si pořídili Bubáka. Kasandra je především výtvarnice a malířka, Hugo se stará o digita-
lizaci a grafické zpracování obrázků
a dalších produktů, Beruška občas zlobí
a Bubák často bručí.

 

Kasandra

Fotka z ateliéru

   Jmenuji se MARTINA LANCINGEROVÁ a při své práci používám přezdívku KASANDRA, která dala jméno našemu výtvarnému ateliéru.


   Mým původním povoláním i láskou byla historie, ale dnes se živím jako malířka
a ilustrátorka dětských knížek. Vystudovala jsem historii a filozofii na FFUK v Praze,
kde jsem pak pokračovala ve svém vzdělávání doktorským studiem v oboru dějiny filozofie. Souběžně se studiem jsem si otevřela malou prodejní galerii s čajovnou
v Říčanech u Prahy. Pro velké množství práce v galerii jsem svého doktorátu nakonec nedosáhla, což mě dodnes mrzí. V současné době jsem se znovu vrátila na univerzitu
a v červnu 2019 jsem úspěšně dokončila studium Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro SŠ a 2. stupeň ZŠ na PedF. Zajímám se o propojení dějepisu s výtvarnou výchovou. Kromě vlastní tvorby pracuji také jako lektorka kurzů keramiky, a proto se chci příští rok přihlásit k rozšiřujícímu studiu výtvarné výchovy.

 

   Můj první styk s uměním byl víceméně praktický. V divokých 90. letech jsem ve své galerii v Říčanech pořádala výstavy začínajících výtvarníků a někteří z nich mě velmi inspirovali k vlastní tvorbě. Zkoušela jsem malovat na sklo, keramiku a porcelán, navrhovat vitrážové šperky, kreslit, batikovat i šít. Nakonec jsem se odvážila namalovat první obrázek na plátno, a byla jsem překvapená, s jakou rychlostí se prodal.
   Galerie s poetickým názvem Píseň pro Kristýnku dnes už neexistuje, ale často s nostalgií vzpomínám na atmosféru sobotních vernisáží, například výstavy Davida Bartoně (na snímku).

Píseň pro Kristýnku

   Protože jsem stále hledala svůj styl, absolvovala jsem soukromý kurz klasické malby v ateliéru akademické malířky Věry Šteflové a také kurz abstraktní malby v ateliéru Ing. Arch. Zdenky Marie Novákové. Po dlouhém hledání jsem si vytvořila svoji výtvarnou techniku, která by se dala definovat jako ilustrace, provedená olejem na plátně. Moje barevné poetické obrázky si lidé velmi oblíbili a přivedli mě na myšlenku vydávat vlastní obrázkové knížky pro děti. V roce 2004 jsem potkala svého budoucího manžela Milana Huga Lancingera, který je povoláním rytec a grafik a společně jsme založili ATELIER KASANDRA a vlastní autorské nakladatelství. Když se nám v roce 2006 narodila dcera Berenika, stala se pro nás vstupenkou do dětského světa fantazie, pohádek a her, z něhož dodnes čerpáme největší inspiraci.

Tvorba v Atelieru Kasandra i na stánku

 

 

Co v ateliéru vytváříme

   Náš ateliér funguje ne principu vzájemné spolupráce. Mým úkolem je malovat veselé obrázky a vymýšlet k nim pohádkové příběhy, Milanovou prací je digitalizace obrázků a jejich grafické zpracování. Společně vydáváme dětské knížky, autorské tisky, plakáty, pohlednice, magnetky, záložky, diplomy, vystřihovánky a papírové modely. Nejkrásnějším papírovým modelem, který se nám zatím podařilo vytvořit, je Hugův pohádkový betlém. Ten jste v roce 2013 mohli vidět na vánoční výstavě v Betlémské kapli a v současné době ho najdete ve stálé expozici třebechovického Muzea betlémů.
O Vánocích 2018 putoval Hugův pohádkový betlém až do rakouského Bad-Ischlu, kde zaujal čestné místo na výstavě
v městském muzeu.

Vystřihovánky Betlému a domečků

 

   Roku 2010 jsme s manželem vydali svoji první dětskou obrázkovou knížku Andělíčci z Telče, k níž jsem vytvořila veškeré ilustrace, a podle Milanových nápadů napsala i text. S touto knížkou jsme se účastnili telčského Miniveletrhu knih, který probíhá každoročně před vánočními svátky. Jedna pohádka z této knihy byla pod názvem „Štědrý večer v růžovém domě“ otištěna v prosincových Telčských listech. Andělíčci z Telče měli mezi dětmi nečekaný ohlas, a proto jsme koncem roku 2013 vydali jejich volné pokračování s názvem TRAMPoty pana Flíčka. V říjnu 2014 nám za vydání těchto knih byla udělena Cena města Telče. Protože nám v naší tvorbě chyběla knížka pro nejmenší, vytvořili jsme pro ně Telčské leporelo, které jsme vydali v létě 2017 v limitované edici 50 kusů. Telčské leporelo je ručně lepené a spojované knihařským plátnem, každý kus má své číslo a podpisy obou autorů. Práce na leporelu mě velmi bavila, a proto v současné době chystáme další. Své kresby automobilových veteránů bych ráda použila v novém leporelu s názvem Auta v naší garáži.

 

   JAKÉ JSOU MOJE DALŠÍ PLÁNY?
   Kromě výše zmíněného leporela bych ráda vydala tiskem upravenou verzi své závěrečné studijní práce, nazvané Jeden den v renesanční Telči. Tato práce může sloužit jako didaktická příručka k výuce dějepisu, obsahuje papírové modely telčských domů, úkoly, testy, a didaktické pomůcky, vhodné pro žáky 7. tříd ZŠ. Příručku chci spolu s ostatními kreativními materiály nabízet ve školách, kde pravidelně pořádáme autorská čtení.
   Svého pokračování se také dočkají TRAMPoty pana Flíčka. V nové knížce pojede pes Flíček do Prahy, kde se seznámí
s místním starousedlíkem Bubákem. Vzhledem k tomu, že bydlíme na Malé Straně, myslím, že nastal čas učinit z této pražské čtvrti dějiště jednoho z Flíčkových příběhů. Knížka se bude jmenovat Čertíci z Kampy a možná v ní poznáte některé z vašich sousedů. V současné době se pokouším pracovat na třiceti nových celostránkových ilustracích, jejichž originály bych ráda vystavila. Snad se na té výstavě uvidíme…

 

Výstavy

Listopad 2017:  8. Malostranská vánoční výstava,Kavárna Čas, Praha

Prosinec 2016:  Vánoční TRAMPoty pana Flíčka, Informační centrum Poděbrady

Listopad 2016:  7. Malostranská vánoční výstava,Kavárna Čas, Praha

Jaro 2016:  Veselé betlémy, Třebechovické muzeum betlémů, Třebechovice

Listopad 2015:  6. Malostranská vánoční výstava,Kavárna Čas, Praha

Srpen 2015:  Tisíc a jedna noc v Telči, radnice Telč

Květen 2015 - dosud:  Stálá výstava autorských tisků, knížek a papírových modelů, Dárky u Šeniglů, Telč

Prosinec 2014:  5. Malostranská vánoční výstava, Kavárna Čas, Praha

Březen 2014:  Jak Flíček přicestoval do Žamberka, kavárna Dva Světy, Žamberk

Únor 2014 - září 2017:  Stálá výstava autorských tisků a knížek, Cukrárna U Štěpánka, Říčany u Prahy

Prosinec 2013:  4. Malostranská vánoční výstava - křest knihy TRAMPoty pana Flíčka, Praha

Srpen 2013:  Pohádkový svět pana Flíčka, radnice Telč

Listopad 2012:  3. Malostranská vánoční výstava - křest betlému, Kavárna Čas, Praha

Květen 2012: Salon umění - malba, Centrum současného umění DOX, Praha

Jaro 2011:  Výstava autorských tisků, Cukrárna Terezčiny domácí dobroty, Stará Boleslav

Listopad 2010  2.Malostranská vánoční výstava, Kavárna Čas, Praha

Září 2010:  Pražský křest knížky Andělíčci z Telče, Kavárna Čas, Praha

Září 2010:  Jičín město pohádky, zámek Jičín

Srpen 2010:  Andělíčci z Telče - křest knihy, ZUŠ Telč

Listopad 2009:  1. Malostranská vánoční výstava, Kavárna Čas, Praha

Srpen 2009:  Jako v nebi, ZUŠ Telč

Březen 2009:  Návraty, Galerie Ecce Terra, Praha

Prosinec 2008:  Jak Ježíšek posílá dětem vánoční dárky, Galerie U Kamenného zvonu, Praha

Září 2008:  Na křídlech andělů, Galerie Ecce Terra, Praha

Květen 2008:  Kouzelné městečko za zrcadlem, kulturní středisko U Koruny, Radotín

Tma jak v pytli
Obrazy Knihy Reprodukce Pohledy Zrcadla Vitrážky Lucerny Svícny Betlém Magnetky
Kuk
O nás Kontakty Novinky E-shop Z tisku Fotogalerie Služby Domů